Juniorikerho


Ei nousua JSM:ssä, MikkSK jatkaa III-divisioonassa
Seurajoukkueiden SM 2016/17


Juniorikerho jatkaa toimintaansa

26. helmikuuta 2014

Kevätturnaus 2014 / KevätCUP 2014

Kevätturnaus 2014 / 3.kierroksen parit:
Pairing of round 3 of Kevätturnaus 2014
Table White                   - Black               
-----------------------------------------------------
1     Piila Urho        (2.0) - Havukainen Leo  (1.5)
2     Rahikainen Anssi  (1.5) - Marttinen Jussi (1.0)
3     Järvinen Jari     (1.0) - Kontinen Paavo  (1.0)
4     Rytkönen pentti   (0.5) - Penttinen Reino (0.5)
5     Laaksovuori Tommi (0.5) - Hirvonen Timo   (0.5)

2.kierroksen tulokset:

Pairing of round 2 of Kevätturnaus 2014
Table White                  - Black                    Results
---------------------------------------------------------------
1     Kontinen Paavo   (1.0) - Piila Urho        (1.0)  0-1
2     Järvinen Jari    (0.5) - Marttinen Jussi   (0.5)  ½-½
3     Hirvonen Timo    (0.5) - Rahikainen Anssi  (0.5)  0-1
4     Havukainen Leo   (0.5) - Rytkönen pentti   (0.5)  1-0
5     Penttinen Reino  (0.0) - Laaksovuori Tommi (0.0)  ½-½

KevätCUP 2014 yhteistilanne ja helmikuun viimeisen vajaakierroskilpailun tulokset:

Ranking after round 6 of Vajaakierrosturnaus 24.2.2013
No.  Name               Score WP    SB     PS   rat.  
------------------------------------------------------
1.   Marttinen Jussi    5.5  20.5  18.00  19.0  1974
2.   Rahikainen Anssi   5.0  19.5  15.25  18.0  1845
3.   Laaksovuori Tommi  4.0  19.5  11.50  14.0  1807
4.   Piila Urho         4.0  17.0   9.50  10.0  1559
5.   Marttinen Ossi     3.0  19.5   5.00  11.0  1520
6.   Kontinen Paavo     3.0  19.0   8.00  11.5  1502
7.   Penttinen Reino    3.0  17.5   6.00   9.0  1832
8.   Hämäläinen Eero    3.0  17.5   5.50  11.0  1571
9.   Hirvonen Timo      3.0  15.5   5.50   9.5  1459
10.  Lindroos Olavi     2.5  20.5   7.00  12.0  1450
11.  Rytkönen pentti    2.0  19.5   7.25  10.0  1631
12.  Havukainen Leo     2.0  16.5   2.00   8.0  1625
13.  Heinonen Matti     1.0  16.0   1.00   3.0  1380
14.  Saloheimo Hannu    1.0  14.0   2.00   1.0  1232

KEVÄT CUP yht 13.01 20.01 27.01 10.02 17.02 24.02
1 LAAKSOVUORI TOMMI 34 10
4 10 10 6
2 MARTTINEN JUSSI 28 8
2 8
10
3 RAHIKAINEN ANSSI 22
8

6 8
4 LINDROOS OLAVI 16
10 6


5 PENTTINEN REINO 14 4

6 4
6 PIILA URHO 14

10

4
7 HYTÖNEN TIMO 10


2 8
8 HEINONEN MATTI 8 2 6



9 RYTKÖNEN PENTTI 8

8


10 HÄMÄLÄINEN EERO 6 6




11 KONTINEN PAAVO 4
4



12 AHONEN MARTIN 4


4

13 HAVUKAINEN LEO 4
2

2
14 MARTTINEN OSSI 2




2
15 LAITINEN TOMMI






16 HIRVONEN TIMO






17 PÖLHÖ HARRI






18 SALOHEIMO HANNU






19 IKONEN ALEKSI







17. helmikuuta 2014

15+15min turnaukset Laaksovuoren nimiin

Helmikuun 15+15min turnaukset ovat edenneet tasaisen varmasti Tommi Laaksovuoren komennuksessa. Kakkos- ja kolmossijoilla on käyneet vuoron perään moni taitojaan kokeilemassa, mutta toistaiseksi Laaksovuori on pitänyt kyntensä kiinni ykkössijassa. Nähtäväksi enää jää kuinka käy ensi viikolla (24.2.2014) viimeisen osakilpailun koittaessa...

17.2.2014 pelatun 6-kierroksisen 15+15min vajaakierroskilpailun tulokset:
1.  Laaksovuori Tommi  5.5
2.  Hytönen Timo       5.0
3.  Rahikainen Anssi   4.5
4.  Penttinen Reino    3.0   23.0
5.  Havukainen Leo     3.0   18.5
6.  Laitinen Tommi     3.0   18.0
7.  Rytkönen Pentti    3.0   17.0
8.  Ihonen Pentti      3.0   12.0
9.  Kontinen Paavo     2.0   18.5
10. Lindroos Olavi     2.0   16.5
11. Heinonen Matti     2.0   15.5
12. Saloheimo Hannu    1.0

10.2.2014 pelatun 6-kierroksisen 15+15min vajaakierroskilpailun tulokset:
1.  Laaksovuori Tommi  5.5
2.  Marttinen Jussi    4.5
3.  Penttinen Reino    4.0   21.0
4.  Ahonen Martin      4.0   19.5
5.  Hytönen Timo       3.0   22.5
6.  Laitinen Tommi     3.0   20.0
7.  Marttinen Ossi     3.0   15.5
8.  Heinonen Matti     2.5
9.  Hirvonen Timo      2.0   18.0
10. Hämäläinen Eero    2.0   13.5
11. Lindroos Olavi     1.5
12. Saloheimo Hannu    1.0

7. helmikuuta 2014

MikkSK:n 70-vuotisjuhlaturnaus 5.– 6.4.2014

Mikkelin Shakkikerho järjestää selokelpoisen 70-v juhlaturnauksen lauantaina ja sunnuntaina 5.- 6.4.2014 Mikkelin Lyseolla, Porrassalmenkatu 30.

Turnauksen virallinen kilpailukutsu

4.4.2014 klo 23:00 mennessä ilmoittautuneet pelaajat ja ALUSTAVA ryhmäjako:
A-ryhmä: (32) kpl 
Dokutchaev Aleksander  (2452)   JoeSK    L
Sipilä Vilka           (2448)   TuTS     L
Luukkonen Tommi        (2377)   JyS      L
Valli Frans            (2350)   Velhot   L
Pääkkönen Timo         (2269)   Velhot   L
Tuononen Janne         (2216)   JyS      L
Rönkä Erik             (2206)   JoeSK    L
Lehtosaari Mauri       (2186)   KymS     L
Elomaa Arto            (2165)   HSK      L
Tusa Tuukka            (2134)   Velhot  
Hämäläinen Jussi       (2099)   MikkSK   L
Äijälä Jouko           (2094)   LahS     L
Peurala Jussi          (2087)   PSY      L
Porrasmaa Timo         (2083)   JoeSK    L
Raki Jyrki             (2049)   KymS     L
Koivusalo Ville-Veikko (2043)   KurVi    L
Mynttinen Henri        (2041)   MikkSK   L
Mäki Juha              (2005)   TammerSh L
Hallman Valo           (1989)   HSK      L
Eloranta Kari          (1972)   JyS      L
Chernyak Viktoria      (1962)   Venäjä
Kumpulainen Jari       (1947)   HyvSK    L
Montonen Samu          (1917)   KymS     L
Ahlqvist Esa           (1912)   KymS     L
Mustonen Tapani        (1910)   JoeSK    L
Nazarova Anastasia     (1905)   ESK      L
Piho Juha              (1898)   HyvSK    L
Piironen Petri         (1894)   SavSK    L
Havumäki Jani          (1883)   KymS     L
Heikkilä Antti         (1860)   Taraus
Pajunen Toni           (1846)   JyS      L
Turunen Tuomo          (1826)   JoeSK

B-ryhmä: (32) kpl
Pääkkönen Tauno        (1819)   JoeSK    L
Pousi Janne            (1809)   KymS     L
Vallenius Risto        (1796)   MikkSK
Astikainen Antero      (1774)   JoeSK    L
Raitanen Markku        (1767)   JyS      L
Juntunen Reijo         (1752)   JoeSK    L
Engelberg Jan          (1741)   KymS     L
Muhonen Kari           (1699)   SavSK    L
Halmesvirta Anssi      (1696)   JyS      L
Ihonen Pentti          (1669)   MikkSK   L
Pirinen Timo           (1669)   SavSK    L
Kovalainen Markus      (1656)   KaSY     L
Allonen Harri          (1624)   LahS     L
Lind Nino              (1614)   ImSh-48  L
Häkkinen Tauno         (1550)   KymS     L
Havukainen Leo         (1549)   MikkSK   L
Laitinen Tommi         (1549)   MikkSK   L
Viitikko Pentti        (1531)   JoeSK    L
Pirttimäki Mika        (1517)   JyS      L
Ruokokoski Hannes      (1513)   LprSK    L
Rytkönen Pentti        (1502)   MikkSK   L
Tiensuu Seppo          (1491)   ESK      L
Ahonen Markku O.       (1491)   LprSK    L
Raki Jesse             (1452)   KymS
Piila Urho             (1445)   MikkSK
Lasenkova Sofya        (1400)   Venäjä
Karakina Natalia       (1400)   Venäjä
Ometova Irina          (1400)   Venäjä
Iarina Nina            (1400)   Venäjä
Vinorokova Larisa      (1400)   Venäjä
Turunen Anssi          (1359)   SavSK    L
Musta Hevonen          (xxxx)   MikkSK   L (tarvittaessa)
yht. (64) kpl

Tervetuloa pelaamaan!

4. helmikuuta 2014

Helmikuun pikapelit

A-ryhmä 
1. Marttinen Jussi    14.5/15
2. Laaksovuori Tommi  9.5
3. Rahikainen Anssi   8.0
4. Havukainen Leo     6.0
5. Marttinen Ossi     4.5
6. Piila Urho         2.5

B-Ryhmä
1. Hämäläinen Eero    14.5/16
2. Pölhö Harri        12.0
3. Heinonen Matti     11.5
4. Rytkönen Pentti    9.0
5. Kontinen Paavo     7.0
6. Ikonen Aleksi      6.5
7. Lindroos Olavi     6.0
8. Saloheimo Hannu    3.5
9. Pajari Riku        2.0