Juniorikerho


Ei nousua JSM:ssä, MikkSK jatkaa III-divisioonassa
Seurajoukkueiden SM 2016/17


Juniorikerho jatkaa toimintaansa

28. huhtikuuta 2015

MikkSK vajaakierrosturnaus 15+15min 27.4.2015

Ranking after round 6 of vajaakierros 27.04.2015
No.  Name                  Score WP    SB     PS    rat.  
----------------------------------------------------------
 1.  Korhonen Pasi          5.0  22.0  18.00  19.0  2066  
 2.  Hytönen Timo           4.5  19.5  12.75  14.0  1922  
 3.  Marttinen Jussi        4.0  20.5  11.00  15.0  2015  
 4.  Laaksovuori Tommi      4.0  19.0  11.00  15.0  1858  
 5.  Karstu Timo            3.5  22.5  12.25  14.0  1944  
 6.  Rahikainen Anssi       3.0  19.5   7.50  11.0  1870 
 7.  Marttinen Ossi         3.0  17.5   5.00  11.0  1593 
 8.  Hämäläinen Eero        3.0  15.0   4.00   8.0  1579 
 9.  Kontinen Paavo         3.0  13.5   3.00  10.0  1473 
10.  Lindroos Olavi         2.0  15.5   1.00   5.0  1411 
11.  Heinonen Matti         1.0  15.5   0.00   4.0  1343   
12.  Saloheimo Hannu        0.0  16.0   0.00   0.0  1254
Ensi viikolla pelataan toukokuun pikapeliturnaus (5+5min)

22. huhtikuuta 2015

MikkSK 15+15min vajaakierrosturnaus 20.4.2015

Ranking and Games after round 6 of vajaakierros 20.04.2015
No.  PNo.  Name                 R1    R2    R3    R4    R5    R6    Score
-------------------------------------------------------------------------
 1.  2.  Laaksovuori Tommi      6b1   9w1   1b1   3w½   7b1   4w1    5.5
 2.  1.  Rahikainen Anssi       5w1   4b1   2w0   7b0     +   6w1    4.0
 3.  4.  Ihonen Pentti          8b1   1w0   6b1   5w1   3b1   2b0    4.0
 4.  3.  Penttinen Reino        7w0   5b1   8w1   2b½   4w0     +    3.5
 5.  6.  Havukainen Leo         2w0   7b1   4w0     +   9b1   1b0    3.0
 6.  7.  Kontinen Paavo         3b1   6w0   9b1   1w1   2w0   8b0    3.0
 7.  5.  Rytkönen Pentti        1b0   3w0     +   4b0   8w½   9w1    2.5
 8.  8.  Lindroos Olavi         4w0     +   3b0   9w0   5b½   7w1    2.5
 9.  9.  Saloheimo Hannu          +   2b0   7w0   8b1   6w0   5b0    2.0

13. huhtikuuta 2015

M:lin shakkikerhon vajaakierrosturnaus 13.4.2015 (15+15min, 6 k.)

Vajaakierrosturnauksen tulokset 13,4,2015 15+15 min. 6 k.
                                       Pist.       WP
1.  Karstu Timo               5,0 (6)  19,5
2.  Karppinen Martti         4,5       21,5
3.   Havukainen Leo         4,5      18,0
4.   Marttinen Jussi           4,0      20,5
5.   Laaksovuori Tommi     4,0     19,0
6.   Piila Urho                    3,0      22,5
7.   Marttinen Ossi            3,0      20,5
8.   Hämäläinen Eero        3,0      19,0
9.   Kumpulainen Lauri      2,5      16,0
10.  Saloheimo Hannu       2,5      12,5
11.  Lindroos Olavi            2,0      17,0
12.  Kontinen Paavo          2,0      16,0
13.  Heinonen Matti           1,0      15,5
14.  Rytkönen Pentti          1,0       14,5

Ensi maanantaina 20.4.2015 samanlainen turnaus.

12. huhtikuuta 2015

Päämajaturnaus lopputulokset

Ranking after round 5 of Päämajaturnaus A-ryhmä
No.  PNo.  Name                       Score WP    SB     PS    rat.  TPR  W-We
-------------------------------------------------------------------------------
  1.    4  Osmolnyui Vladimir          4.5  15.5  13.50  13.5  2140 2480 +1.82
  2.    1  Sklyarov Dmitri             4.0  17.5  13.25  13.0  2446 2413 -0.05
        2  Dokutchaev Aleksander       4.0  14.0  10.25  13.5  2435 2432 +0.10
  4.    3  Lehtosaari Mauri            3.5  16.5  10.00  13.0  2213 2257 +0.36
       11  Sergeev Aleksey B.          3.5  14.0   8.25   9.5  1974 2084 +0.73
        8  Hartio Ilkka                3.5  11.5   6.00  10.5  2066 2191 +0.80
  7.    6  Radkov Bazhen D.            3.0  14.0   6.50  10.0  2093 2075 -0.03
        5  Chernyak Viktoria           3.0  13.5   6.50  10.5  2129 2078 -0.24
       12  Piironen Petri              3.0   9.5   4.00   8.0  1913 1980 +0.45
 10.    7  Hintikka Eero               2.5  14.5   6.25   7.5  2082 1905 -1.08
       15  Marttinen Jussi             2.5  13.0   5.75   7.0  1890 1988 +0.59
       10  Sipilä Markku               2.5  12.5   4.50   7.5  1983 1943 -0.27
       13  Turunen Tuomo               2.5  12.5   4.00   7.5  1904 1971 +0.37
       19  Pursiainen Erkki            2.5  12.0   4.50   9.0  1789 2009 +1.32
 15.    9  Nazarova Anastasia          2.0  14.0   4.25   7.0  1986 1916 -0.56
       16  Vättö Jouko                 2.0  13.5   4.25   6.0  1856 1882 +0.13
       22  Raitanen Markku             2.0  12.0   4.00   5.0  1777 1836 +0.31
       18  Pajunen Toni                2.0   9.0   1.50   4.0  1795 1826 +0.09
       23  Muhonen Kari                2.0   7.5   1.00   3.0  1758 1768 +0.05
       21  Pousi Janne                 2.0   6.5   1.00   3.0  1779 1776 -0.03
 21.   14  Vehkalahti Veli             1.5  14.5   3.25   5.0  1893 1843 -0.42
 22.   20  Kohvakka Raimo              1.0  13.0   2.00   3.0  1785 1647 -0.86
 23.   17  Vallenius Risto             0.5  10.0   0.25   2.0  1829 1476 -1.98
       24  Astikainen Antero           0.5   9.5   0.25   2.0  1755 1449 -1.60

Ranking and Games after round 5 of Päämajaturnaus A-ryhmä
No.  PNo.  Name                          R1    R2    R3    R4    R5    CB Score
----------------------------------------------------------------------------------------
  1.    4  Osmolnyui Vladimir           16b1  11w1   1b½   7w1   3b1   -1  4.5
  2.    1  Sklyarov Dmitri              13w1   8b1   4w½   6b1   2w½    1  4.0
        2  Dokutchaev Aleksander        14b1   9w1   5b1   3w½   1b½   -1  4.0
  4.    3  Lehtosaari Mauri             15w1  10b1   6w1   2b½   4w0    1  3.5
       11  Sergeev Aleksey B.           23w1   4b0  15w½  10b1  13w1    1  3.5
        8  Hartio Ilkka                 20b1   1w0  14b1   9w1   5b½   -1  3.5
  7.    6  Radkov Bazhen D.             18b1  19w1   3b0   1w0  22b1   -1  3.0
        5  Chernyak Viktoria            17w1  12b1   2w0  19b½   8w½    1  3.0
       12  Piironen Petri               24b1   5w0   7b0  20w1  19w1    1  3.0
 10.    7  Hintikka Eero                19w0  18b1  12w1   4b0  15w½    1  2.5
       15  Marttinen Jussi               3b0  22w1  11b½  14w½   7b½   -1  2.5
       10  Sipilä Markku                22b1   3w0  16b½  11w0  14b1   -1  2.5
       13  Turunen Tuomo                 1b0  20w1   9b½  16w1  11b0   -1  2.5
       19  Pursiainen Erkki              7b1   6b0  17w1   5w½  12b0   -1  2.5
 15.    9  Nazarova Anastasia           21w1   2b0  13w½   8b0  16w½    1  2.0
       16  Vättö Jouko                   4w0  23b1  10w½  13b0   9b½   -1  2.0
       22  Raitanen Markku              10w0  15b0  21w1  18b1   6w0    1  2.0
       18  Pajunen Toni                  6w0   7w0  24b1  22w0  20b1    1  2.0
       23  Muhonen Kari                 11b0  16w0  20b0  24w1  17b1   -1  2.0
       21  Pousi Janne                   9b0  14w0  22b0  17b1  24w1   -1  2.0
 21.   14  Vehkalahti Veli               2w0  21b1   8w0  15b½  10w0    1  1.5
 22.   20  Kohvakka Raimo                8w0  13b0  23w1  12b0  18w0    1  1.0
 23.   17  Vallenius Risto               5b0  24w½  19b0  21w0  23w0    1  0.5
       24  Astikainen Antero            12w0  17b½  18w0  23b0  21b0   -1  0.5

Ranking after round 5 of Päämajaturnaus B-ryhmä
No.  PNo.  Name                       Score WP    SB     PS    rat.  TPR  W-We
-------------------------------------------------------------------------------
  1.   19  Zherebko Konstantin         4.5  14.5  12.75  13.0  1428 2007 +3.35
  2.    5  Salmelin Aaro               3.5  16.0  10.50  11.0  1667 1726 +0.42
        1  Pirinen Timo                3.5  15.5  10.50  11.5  1737 1790 +0.36
        2  Halmesvirta Anssi           3.5  15.5  10.50  11.5  1712 1750 +0.28
        4  Zherebko Nikolai            3.5  13.0   8.50  11.0  1709 1659 -0.17
  6.    9  Lasenkova Sofia             3.0  16.0   8.00   9.5  1593 1610 +0.15
       11  Kovalainen Markus           3.0  15.5   7.50  11.0  1583 1619 +0.27
        3  Piila Urho                  3.0  14.0   6.75   9.0  1712 1563 -0.85
        6  Ihonen Pentti               3.0  12.5   5.50  10.0  1653 1589 -0.31
       14  Iarina Nina                 3.0  12.0   6.25   8.0  1520 1619 +0.67
 11.   16  Rytkönen Pentti             2.5  13.0   5.75   7.5  1499 1599 +0.65
       13  Havukainen Leo              2.5  12.0   4.75   6.0  1538 1492 -0.30
        8  Kumpulainen Lauri           2.5  11.5   4.25   6.5  1633 1483 -0.93
       15  Joutsijärvi Kalervo         2.5  10.5   4.75   6.5  1512 1534 +0.13
       20  Heinonen Toivo              2.5  10.5   2.75   8.5  1370 1630 +1.57
       21  Mäkinen Pekka               2.5   9.0   2.50   4.5  1362 1513 +0.97
 17.   17  Häkkinen Tauno              2.0  13.5   4.75   5.5  1498 1482 -0.13
        7  Purola Hannu                2.0  10.5   2.25   4.5  1649 1447 -1.35
 19.   24  Turunen Anssi               1.5  13.5   3.00   6.5  1330 1448 +0.60
       18  Pirttimäki Mika             1.5  12.0   3.25   4.5  1450 1431 -0.13
       12  Kemppinen Antti             1.5  10.0   2.75   5.0  1566 1311 -1.69
       23  Kumpumäki Santeri           1.5  10.0   0.75   3.5  1346 1334 -0.13
       22  Pohjola Jari                1.5   9.5   0.75   5.5  1361 1398 +0.15
 24.   10  Järvinen Jari               0.0  10.0   0.00   0.0  1591  683 -3.58

Ranking and Games after round 5 of Päämajaturnaus B-ryhmä
No.  PNo.  Name                          R1    R2    R3    R4    R5    CB Score
----------------------------------------------------------------------------------------
  1.   19  Zherebko Konstantin           7b1   5w½   3b1   9w1  11b1   -1  4.5
  2.    5  Salmelin Aaro                17w1  19b½   9w½   6b1   2w½    1  3.5
        1  Pirinen Timo                 13w1   9b½   6w1   2b½   4w½    1  3.5
        2  Halmesvirta Anssi            14b1  11w½  16b1   1w½   5b½   -1  3.5
        4  Zherebko Nikolai             16b½  24w1  20b1  11w½   1b½   -1  3.5
  6.    9  Lasenkova Sofia              21w1   1w½   5b½  19b0  17w1    1  3.0
       11  Kovalainen Markus            23w1   2b½  13w1   4b½  19w0    1  3.0
        3  Piila Urho                   15w½   8b1  19w0  24b1  14w½    1  3.0
        6  Ihonen Pentti                18b1  22w1   1b0   5w0  20b1   -1  3.0
       14  Iarina Nina                   2w0  23b1  24w½   8b1   3b½   -1  3.0
 11.   16  Rytkönen Pentti               4w½  15b1   2w0  17b0  12w1    1  2.5
       13  Havukainen Leo                1b0  21w1  11b0  18w½  24b1   -1  2.5
        8  Kumpulainen Lauri            20b½   3w0  22b1  14w0  18b1   -1  2.5
       15  Joutsijärvi Kalervo           3b½  16w0  18b½  22w1   7b½   -1  2.5
       20  Heinonen Toivo                8w½  10b1   4w0  12b1   6w0    1  2.5
       21  Mäkinen Pekka                 9b0  13b0  17w½  23w1  10b1   -1  2.5
 17.   17  Häkkinen Tauno                5b0   7w½  21b½  16w1   9b0   -1  2.0
        7  Purola Hannu                 19w0  17b½  12w0  10b1  15w½    1  2.0
 19.   24  Turunen Anssi                12w1   4b0  14b½   3w0  13w0    1  1.5
       18  Pirttimäki Mika               6w0  12b½  15w½  13b½   8w0    1  1.5
       12  Kemppinen Antti              24b0  18w½   7b1  20w0  16b0   -1  1.5
       23  Kumpumäki Santeri            11b0  14w0  10w1  21b0  22b½   -1  1.5
       22  Pohjola Jari                 10w1   6b0   8w0  15b0  23w½    1  1.5
 24.   10  Järvinen Jari                22b0  20w0  23b0   7w0  21w0    1  0.0

5.krs

Pairing of round 5 of Päämajaturnaus A-ryhmä
Table White                           - Black                                   Results
------------------------------------------------------------------------------- round 5
  1   Sklyarov Dmitri          ( 3.5) - Dokutchaev Aleksander    ( 3.5)   1-  2   ½-½   
  2   Lehtosaari Mauri         ( 3.5) - Osmolnyui Vladimir       ( 3.5)   3-  4   0-1
  3   Chernyak Viktoria        ( 2.5) - Hartio Ilkka             ( 3  )   5-  8   ½-½
  4   Sergeev Aleksey B.       ( 2.5) - Turunen Tuomo            ( 2.5)  11- 13   1-0  
  5   Piironen Petri           ( 2  ) - Pursiainen Erkki         ( 2.5)  12- 19   1-0
  6   Raitanen Markku          ( 2  ) - Radkov Bazhen D.         ( 2  )  22-  6   0-1
  7   Hintikka Eero            ( 2  ) - Marttinen Jussi          ( 2  )   7- 15   ½-½
  8   Nazarova Anastasia       ( 1.5) - Vättö Jouko              ( 1.5)   9- 16   ½-½
  9   Vehkalahti Veli          ( 1.5) - Sipilä Markku            ( 1.5)  14- 10   0-1
 10   Kohvakka Raimo           ( 1  ) - Pajunen Toni             ( 1  )  20- 18   0-1
 11   Pousi Janne              ( 1  ) - Astikainen Antero        ( 0.5)  21- 24   1-0 
 12   Vallenius Risto          ( 0.5) - Muhonen Kari             ( 1  )  17- 23   0-1

Ranking after round 4 of Päämajaturnaus A-ryhmä
No.  PNo.  Name                       Score WP    SB     PS    rat.  TPR  W-We
-------------------------------------------------------------------------------
  1.    1  Sklyarov Dmitri             3.5  11.0   9.25   9.0  2446 2443 -0.03
        4  Osmolnyui Vladimir          3.5   9.5   7.75   9.0  2140 2426 +1.22
        2  Dokutchaev Aleksander       3.5   9.0   7.25   9.5  2435 2464 +0.08
        3  Lehtosaari Mauri            3.5   9.0   7.25   9.5  2213 2436 +0.96
  5.    8  Hartio Ilkka                3.0   7.5   4.00   7.0  2066 2213 +0.71
  6.    5  Chernyak Viktoria           2.5   8.5   3.75   7.5  2129 2087 -0.15
       11  Sergeev Aleksey B.          2.5   8.0   3.50   6.0  1974 2038 +0.33
       13  Turunen Tuomo               2.5   7.5   3.25   5.0  1904 2065 +0.77
       19  Pursiainen Erkki            2.5   7.0   3.75   6.5  1789 2128 +1.65
 10.    6  Radkov Bazhen D.            2.0  10.5   3.50   7.0  2093 2060 -0.16
       15  Marttinen Jussi             2.0   9.5   4.00   4.5  1890 1964 +0.34
        7  Hintikka Eero               2.0   9.0   3.00   5.0  2082 1909 -0.83
       12  Piironen Petri              2.0   6.0   1.50   5.0  1913 1938 +0.12
       22  Raitanen Markku             2.0   5.5   2.00   3.0  1777 1862 +0.44
 15.    9  Nazarova Anastasia          1.5  10.0   2.25   5.0  1986 1934 -0.38
       10  Sipilä Markku               1.5   9.5   2.75   5.0  1983 1868 -0.65
       14  Vehkalahti Veli             1.5   9.5   2.00   3.5  1893 1908 -0.04
       16  Vättö Jouko                 1.5   8.5   1.75   4.0  1856 1859 -0.05
 19.   20  Kohvakka Raimo              1.0   8.5   1.00   2.0  1785 1717 -0.37
       18  Pajunen Toni                1.0   6.5   0.50   2.0  1795 1734 -0.40
       21  Pousi Janne                 1.0   5.5   0.50   1.0  1779 1678 -0.50
       23  Muhonen Kari                1.0   5.5   0.50   1.0  1758 1650 -0.55
 23.   17  Vallenius Risto             0.5   6.5   0.25   1.5  1829 1541 -1.38
       24  Astikainen Antero           0.5   4.5   0.25   1.5  1755 1502 -1.13

Pairing of round 5 of Päämajaturnaus B-ryhmä
Table White                           - Black                                   Results
------------------------------------------------------------------------------- round 5
  1   Kovalainen Markus        ( 3  ) - Zherebko Konstantin     ( 3.5)  11- 19   0-1 
  2   Salmelin Aaro            ( 3  ) - Halmesvirta Anssi       ( 3  )   5-  2   ½-½
  3   Pirinen Timo             ( 3  ) - Zherebko Nikolai        ( 3  )   1-  4   ½-½
  4   Piila Urho               ( 2.5) - Iarina Nina             ( 2.5)   3- 14   ½-½ 
  5   Heinonen Toivo           ( 2.5) - Ihonen Pentti           ( 2  )  20-  6   0-1   
  6   Lasenkova Sofia          ( 2  ) - Häkkinen Tauno          ( 2  )   9- 17   1-0
  7   Purola Hannu             ( 1.5) - Joutsijärvi Kalervo     ( 2  )   7- 15   ½-½
  8   Rytkönen Pentti          ( 1.5) - Kemppinen Antti         ( 1.5)  16- 12   1-0
  9   Turunen Anssi            ( 1.5) - Havukainen Leo          ( 1.5)  24- 13   0-1
 10   Pirttimäki Mika          ( 1.5) - Kumpulainen Lauri       ( 1.5)  18-  8   0-1
 11   Järvinen Jari            ( 0  ) - Mäkinen Pekka           ( 1.5)  10- 21   0-1   
 12   Pohjola Jari             ( 1  ) - Kumpumäki Santeri       ( 1  )  22- 23   ½-½

Ranking after round 4 of Päämajaturnaus B-ryhmä
No.  PNo.  Name                       Score WP    SB     PS    rat.  TPR  W-We
-------------------------------------------------------------------------------
  1.   19  Zherebko Konstantin         3.5   9.0   7.50   8.5  1428 1991 +2.64
  2.    2  Halmesvirta Anssi           3.0  10.0   7.00   8.0  1712 1778 +0.34
        5  Salmelin Aaro               3.0   9.5   6.75   7.5  1667 1736 +0.36
        4  Zherebko Nikolai            3.0   8.5   6.25   7.5  1709 1646 -0.21
        1  Pirinen Timo                3.0   8.5   6.00   8.0  1737 1817 +0.40
       11  Kovalainen Markus           3.0   8.5   5.50   8.0  1583 1769 +0.98
  7.    3  Piila Urho                  2.5   8.5   4.00   6.0  1712 1579 -0.60
       14  Iarina Nina                 2.5   7.0   3.25   5.0  1520 1600 +0.42
       20  Heinonen Toivo              2.5   6.0   2.25   6.0  1370 1720 +1.73
 10.    9  Lasenkova Sofia             2.0  11.0   4.50   6.5  1593 1549 -0.22
        6  Ihonen Pentti               2.0   8.5   2.50   7.0  1653 1554 -0.47
       17  Häkkinen Tauno              2.0   7.5   3.00   3.5  1498 1544 +0.24
       15  Joutsijärvi Kalervo         2.0   6.5   3.00   4.0  1512 1506 -0.05
 14.   16  Rytkönen Pentti             1.5  10.0   3.50   5.0  1499 1521 +0.06
       24  Turunen Anssi               1.5   9.5   2.75   5.0  1330 1525 +0.83
       13  Havukainen Leo              1.5   9.0   2.25   3.5  1538 1446 -0.53
        8  Kumpulainen Lauri           1.5   8.5   2.25   4.0  1633 1404 -1.19
       18  Pirttimäki Mika             1.5   7.0   2.50   3.0  1450 1480 +0.13
       12  Kemppinen Antti             1.5   7.0   2.25   3.5  1566 1363 -1.10
        7  Purola Hannu                1.5   7.0   1.00   2.5  1649 1434 -1.17
       21  Mäkinen Pekka               1.5   6.5   2.00   2.0  1362 1407 +0.18
 22.   23  Kumpumäki Santeri           1.0   7.0   0.00   2.0  1346 1321 -0.15
       22  Pohjola Jari                1.0   5.5   0.00   4.0  1361 1404 +0.17
 24.   10  Järvinen Jari               0.0   6.0   0.00   0.0  1591  697 -2.79

11. huhtikuuta 2015

4.krs

4krs jatkuu klo 09:00
Pairing of round 4 of Päämajaturnaus A-ryhmä
Table White                           - Black                                   Results
------------------------------------------------------------------------------- round 4
  1   Dokutchaev Aleksander    ( 3  ) - Lehtosaari Mauri         ( 3  )   2-  3        
  2   Radkov Bazhen D.         ( 2  ) - Sklyarov Dmitri          ( 2.5)   6-  1        
  3   Osmolnyui Vladimir       ( 2.5) - Hintikka Eero            ( 2  )   4-  7        
  4   Pursiainen Erkki         ( 2  ) - Chernyak Viktoria        ( 2  )  19-  5        
  5   Hartio Ilkka             ( 2  ) - Nazarova Anastasia       ( 1.5)   8-  9        
  6   Sipilä Markku            ( 1.5) - Sergeev Aleksey B.       ( 1.5)  10- 11        
  7   Turunen Tuomo            ( 1.5) - Vättö Jouko              ( 1.5)  13- 16        
  8   Marttinen Jussi          ( 1.5) - Vehkalahti Veli          ( 1  )  15- 14        
  9   Piironen Petri           ( 1  ) - Kohvakka Raimo           ( 1  )  12- 20        
 10   Pajunen Toni             ( 1  ) - Raitanen Markku          ( 1  )  18- 22        
 11   Vallenius Risto          ( 0.5) - Pousi Janne              ( 0  )  17- 21        
 12   Muhonen Kari             ( 0  ) - Astikainen Antero        ( 0.5)  23- 24        

Ranking after round 3 of Päämajaturnaus A-ryhmä
No.  PNo.  Name                       Score WP    SB     PS    rat.  TPR  W-We
-------------------------------------------------------------------------------
  1.    3  Lehtosaari Mauri            3.0   5.0   5.00   6.0  2213 2724 +0.68
        2  Dokutchaev Aleksander       3.0   4.5   4.50   6.0  2435 2835 +0.36
  3.    1  Sklyarov Dmitri             2.5   6.0   4.75   5.5  2446 2384 -0.14
        4  Osmolnyui Vladimir          2.5   5.5   4.25   5.5  2140 2365 +0.80
  5.    6  Radkov Bazhen D.            2.0   6.0   3.00   5.0  2093 2057 -0.05
       19  Pursiainen Erkki            2.0   4.5   2.50   4.0  1789 2126 +1.27
        8  Hartio Ilkka                2.0   4.5   2.00   4.0  2066 2156 +0.32
        5  Chernyak Viktoria           2.0   4.5   1.50   5.0  2129 2184 +0.23
        7  Hintikka Eero               2.0   4.0   2.00   3.0  2082 1957 -0.41
 10.   10  Sipilä Markku               1.5   5.5   1.75   3.5  1983 1949 -0.14
       15  Marttinen Jussi             1.5   5.5   1.75   2.5  1890 1988 +0.34
       13  Turunen Tuomo               1.5   5.0   1.75   2.5  1904 2008 +0.34
        9  Nazarova Anastasia          1.5   4.5   0.75   3.5  1986 2006 +0.01
       11  Sergeev Aleksey B.          1.5   4.0   0.75   3.5  1974 1929 -0.18
       16  Vättö Jouko                 1.5   4.0   0.75   2.5  1856 1960 +0.38
 16.   14  Vehkalahti Veli             1.0   5.0   0.00   2.0  1893 1904 -0.04
       12  Piironen Petri              1.0   4.5   0.50   3.0  1913 1864 -0.21
       18  Pajunen Toni                1.0   4.5   0.50   1.0  1795 1852 +0.13
       20  Kohvakka Raimo              1.0   3.5   0.00   1.0  1785 1784 -0.04
       22  Raitanen Markku             1.0   3.0   0.00   1.0  1777 1759 -0.09
 21.   17  Vallenius Risto             0.5   4.5   0.25   1.0  1829 1618 -0.81
       24  Astikainen Antero           0.5   2.5   0.25   1.0  1755 1573 -0.63
 23.   23  Muhonen Kari                0.0   4.0   0.00   0.0  1758 1137 -1.05
       21  Pousi Janne                 0.0   3.5   0.00   0.0  1779 1150 -1.07

Ranking and Games after round 3 of Päämajaturnaus A-ryhmä
No.  PNo.  Name                          R1    R2    R3    CB Score
----------------------------------------------------------------------------
  1.    3  Lehtosaari Mauri             15w1  10b1   6w1    1  3.0
        2  Dokutchaev Aleksander        14b1   9w1   5b1   -1  3.0
  3.    1  Sklyarov Dmitri              13w1   8b1   4w½    1  2.5
        4  Osmolnyui Vladimir           16b1  11w1   1b½   -1  2.5
  5.    6  Radkov Bazhen D.             18b1  19w1   3b0   -1  2.0
       19  Pursiainen Erkki              7b1   6b0  17w1   -1  2.0
        8  Hartio Ilkka                 20b1   1w0  14b1   -1  2.0
        5  Chernyak Viktoria            17w1  12b1   2w0    1  2.0
        7  Hintikka Eero                19w0  18b1  12w1    1  2.0
 10.   10  Sipilä Markku                22b1   3w0  16b½   -1  1.5
       15  Marttinen Jussi               3b0  22w1  11b½   -1  1.5
       13  Turunen Tuomo                 1b0  20w1   9b½   -1  1.5
        9  Nazarova Anastasia           21w1   2b0  13w½    1  1.5
       11  Sergeev Aleksey B.           23w1   4b0  15w½    1  1.5
       16  Vättö Jouko                   4w0  23b1  10w½    1  1.5
 16.   14  Vehkalahti Veli               2w0  21b1   8w0    1  1.0
       12  Piironen Petri               24b1   5w0   7b0   -1  1.0
       18  Pajunen Toni                  6w0   7w0  24b1    1  1.0
       20  Kohvakka Raimo                8w0  13b0  23w1    1  1.0
       22  Raitanen Markku              10w0  15b0  21w1    1  1.0
 21.   17  Vallenius Risto               5b0  24w½  19b0   -1  0.5
       24  Astikainen Antero            12w0  17b½  18w0    1  0.5
 23.   23  Muhonen Kari                 11b0  16w0  20b0   -1  0.0
       21  Pousi Janne                   9b0  14w0  22b0   -1  0.0

Pairing of round 4 of Päämajaturnaus B-ryhmä
Table White                           - Black                                   Results
------------------------------------------------------------------------------- round 4
  1   Halmesvirta Anssi        ( 2.5) - Pirinen Timo            ( 2.5)   2-  1        
  2   Zherebko Nikolai         ( 2.5) - Kovalainen Markus       ( 2.5)   4- 11        
  3   Zherebko Konstantin      ( 2.5) - Lasenkova Sofia         ( 2  )  19-  9        
  4   Ihonen Pentti            ( 2  ) - Salmelin Aaro           ( 2  )   6-  5        
  5   Turunen Anssi            ( 1.5) - Piila Urho              ( 1.5)  24-  3        
  6   Kumpulainen Lauri        ( 1.5) - Iarina Nina             ( 1.5)   8- 14        
  7   Kemppinen Antti          ( 1.5) - Heinonen Toivo          ( 1.5)  12- 20        
  8   Häkkinen Tauno           ( 1  ) - Rytkönen Pentti         ( 1.5)  17- 16        
  9   Havukainen Leo           ( 1  ) - Pirttimäki Mika         ( 1  )  13- 18        
 10   Joutsijärvi Kalervo      ( 1  ) - Pohjola Jari            ( 1  )  15- 22        
 11   Mäkinen Pekka            ( 0.5) - Kumpumäki Santeri       ( 1  )  21- 23        
 12   Järvinen Jari            ( 0  ) - Purola Hannu            ( 0.5)  10-  7        
   

Ranking after round 3 of Päämajaturnaus B-ryhmä
No.  PNo.  Name                       Score WP    SB     PS    rat.  TPR  W-We
-------------------------------------------------------------------------------
  1.    2  Halmesvirta Anssi           2.5   5.5   4.25   5.0  1712 1807 +0.31
        1  Pirinen Timo                2.5   5.0   4.00   5.0  1737 1868 +0.43
        4  Zherebko Nikolai            2.5   4.5   3.75   4.5  1709 1682 -0.04
       11  Kovalainen Markus           2.5   4.5   3.25   5.0  1583 1805 +0.81
       19  Zherebko Konstantin         2.5   4.0   3.00   5.0  1428 1949 +1.92
  6.    5  Salmelin Aaro               2.0   5.5   3.25   4.5  1667 1631 -0.12
        9  Lasenkova Sofia             2.0   5.0   2.75   4.5  1593 1714 +0.50
        6  Ihonen Pentti               2.0   4.5   2.00   5.0  1653 1641 +0.01
  9.   16  Rytkönen Pentti             1.5   6.0   2.25   3.5  1499 1644 +0.56
       24  Turunen Anssi               1.5   5.5   2.25   3.5  1330 1589 +0.94
        3  Piila Urho                  1.5   5.0   2.00   3.5  1712 1524 -0.71
       14  Iarina Nina                 1.5   5.0   1.75   2.5  1520 1463 -0.23
        8  Kumpulainen Lauri           1.5   4.0   1.75   2.5  1633 1481 -0.54
       20  Heinonen Toivo              1.5   4.0   0.75   3.5  1370 1644 +0.98
       12  Kemppinen Antti             1.5   3.0   1.00   2.0  1566 1476 -0.35
 16.   13  Havukainen Leo              1.0   5.5   0.50   2.0  1538 1436 -0.41
       18  Pirttimäki Mika             1.0   4.5   1.25   1.5  1450 1452 +0.01
       15  Joutsijärvi Kalervo         1.0   4.0   1.25   2.0  1512 1429 -0.35
       23  Kumpumäki Santeri           1.0   4.0   0.00   1.0  1346 1440 +0.33
       22  Pohjola Jari                1.0   3.5   0.00   3.0  1361 1501 +0.47
       17  Häkkinen Tauno              1.0   3.0   0.50   1.5  1498 1434 -0.26
 22.    7  Purola Hannu                0.5   5.0   0.50   1.0  1649 1224 -1.59
       21  Mäkinen Pekka               0.5   4.0   0.50   0.5  1362 1270 -0.30
 24.   10  Järvinen Jari               0.0   3.5   0.00   0.0  1591  624 -2.37

Ranking and Games after round 3 of Päämajaturnaus B-ryhmä
No.  PNo.  Name                          R1    R2    R3    CB Score
----------------------------------------------------------------------------
  1.    2  Halmesvirta Anssi            14b1  11w½  16b1   -1  2.5
        1  Pirinen Timo                 13w1   9b½   6w1    1  2.5
        4  Zherebko Nikolai             16b½  24w1  20b1   -1  2.5
       11  Kovalainen Markus            23w1   2b½  13w1    1  2.5
       19  Zherebko Konstantin           7b1   5w½   3b1   -1  2.5
  6.    5  Salmelin Aaro                17w1  19b½   9w½    1  2.0
        9  Lasenkova Sofia              21w1   1w½   5b½    1  2.0
        6  Ihonen Pentti                18b1  22w1   1b0   -1  2.0
  9.   16  Rytkönen Pentti               4w½  15b1   2w0    1  1.5
       24  Turunen Anssi                12w1   4b0  14b½   -1  1.5
        3  Piila Urho                   15w½   8b1  19w0    1  1.5
       14  Iarina Nina                   2w0  23b1  24w½    1  1.5
        8  Kumpulainen Lauri            20b½   3w0  22b1   -1  1.5
       20  Heinonen Toivo                8w½  10b1   4w0    1  1.5
       12  Kemppinen Antti              24b0  18w½   7b1   -1  1.5
 16.   13  Havukainen Leo                1b0  21w1  11b0   -1  1.0
       18  Pirttimäki Mika               6w0  12b½  15w½    1  1.0
       15  Joutsijärvi Kalervo           3b½  16w0  18b½   -1  1.0
       23  Kumpumäki Santeri            11b0  14w0  10w1    1  1.0
       22  Pohjola Jari                 10w1   6b0   8w0    1  1.0
       17  Häkkinen Tauno                5b0   7w½  21b½   -1  1.0
 22.    7  Purola Hannu                 19w0  17b½  12w0    1  0.5
       21  Mäkinen Pekka                 9b0  13b0  17w½   -1  0.5
 24.   10  Järvinen Jari                22b0  20w0  23b0   -1  0.0

3.krs

Pairing of round 3 of Päämajaturnaus A-ryhmä
Table White                           - Black                                   Results
------------------------------------------------------------------------------- round 3
  1   Sklyarov Dmitri          ( 2  ) - Osmolmyui Vladimir       ( 2  )   1-  4  ½-½    
  2   Chernyak Viktoria        ( 2  ) - Dokutchaev Aleksander    ( 2  )   5-  2  0-1   
  3   Lehtosaari Mauri         ( 2  ) - Radkov Bazhen D.         ( 2  )   3-  6  1-0   
  4   Hintikka Eero            ( 1  ) - Piironen Petri           ( 1  )   7- 12  1-0 
  5   Vehkalahti Veli          ( 1  ) - Hartio Ilkka             ( 1  )  14-  8  0-1    
  6   Nazarova Anastasia       ( 1  ) - Turunen Tuomo            ( 1  )   9- 13  ½-½    
  7   Vättö Jouko              ( 1  ) - Sipilä Markku            ( 1  )  16- 10  ½-½   
  8   Sergeev Aleksey B.       ( 1  ) - Marttinen Jussi          ( 1  )  11- 15  ½-½   
  9   Pursiainen Erkki         ( 1  ) - Vallenius Risto          ( 0.5)  19- 17  1-0  
 10   Astikainen Antero        ( 0.5) - Pajunen Toni             ( 0  )  24- 18  0-1 
 11   Kohvakka Raimo           ( 0  ) - Muhonen Kari             ( 0  )  20- 23  1-0
 12   Raitanen Markku          ( 0  ) - Pousi Janne              ( 0  )  22- 21  1-0

Ranking after round 2 of Päämajaturnaus A-ryhmä
No.  PNo.  Name                       Score WP    SB     PS    rat.  TPR  W-We
-------------------------------------------------------------------------------
  1.    1  Sklyarov Dmitri             2.0   2.0   2.00   3.0  2446 2831 +0.22
        2  Dokutchaev Aleksander       2.0   2.0   2.00   3.0  2435 2820 +0.22
        3  Lehtosaari Mauri            2.0   2.0   2.00   3.0  2213 2672 +0.34
        4  Osmolmyui Vladimir          2.0   2.0   2.00   3.0  2140 2650 +0.44
        5  Chernyak Viktoria           2.0   1.5   1.50   3.0  2129 2606 +0.37
        6  Radkov Bazhen D.            2.0   1.0   1.00   3.0  2093 2527 +0.29
  7.   19  Pursiainen Erkki            1.0   3.0   1.00   2.0  1789 2088 +0.71
       12  Piironen Petri              1.0   2.5   0.50   2.0  1913 1942 +0.07
        8  Hartio Ilkka                1.0   2.0   0.00   2.0  2066 2101 +0.05
        9  Nazarova Anastasia          1.0   2.0   0.00   2.0  1986 2058 +0.12
       10  Sipilä Markku               1.0   2.0   0.00   2.0  1983 1995 +0.03
       11  Sergeev Aleksey B.          1.0   2.0   0.00   2.0  1974 1949 -0.06
       13  Turunen Tuomo               1.0   2.0   0.00   1.0  1904 2020 +0.23
       14  Vehkalahti Veli             1.0   2.0   0.00   1.0  1893 2011 +0.23
       15  Marttinen Jussi             1.0   2.0   0.00   1.0  1890 1995 +0.22
       16  Vättö Jouko                 1.0   2.0   0.00   1.0  1856 1949 +0.21
        7  Hintikka Eero               1.0   1.0   0.00   1.0  2082 1792 -0.69
 18.   17  Vallenius Risto             0.5   2.5   0.25   0.5  1829 1749 -0.25
       24  Astikainen Antero           0.5   1.5   0.25   0.5  1755 1678 -0.19
 20.   18  Pajunen Toni                0.0   3.0   0.00   0.0  1795 1353 -0.31
       20  Kohvakka Raimo              0.0   2.0   0.00   0.0  1785 1250 -0.50
       21  Pousi Janne                 0.0   2.0   0.00   0.0  1779 1205 -0.57
       22  Raitanen Markku             0.0   2.0   0.00   0.0  1777 1202 -0.59
       23  Muhonen Kari                0.0   2.0   0.00   0.0  1758 1180 -0.59

Pairing of round 3 of Päämajaturnaus B-ryhmä
Table White                       - Black                                       Results
------------------------------------------------------------------------------- round 3
  1   Pirinen Timo            ( 1.5) - Ihonen Pentti            ( 2  )   1-  6   1-0  
  2   Rytkönen Pentti         ( 1.5) - Halmesvirta Anssi        ( 1.5)  16-  2   0-1
  3   Heinonen Toivo          ( 1.5) - Zherebko Nikolai         ( 1.5)  20-  4   0-1
  4   Salmelin Aaro           ( 1.5) - Lasenkova Sofia          ( 1.5)   5-  9   ½-½ 
  5   Piila Urho              ( 1.5) - Zherebko Konstantin      ( 1.5)   3- 19   0-1
  6   Kovalainen Markus       ( 1.5) - Havukainen Leo           ( 1  )  11- 13   1-0 
  7   Iarina Nina             ( 1  ) - Turunen Anssi            ( 1  )  14- 24   ½-½   
  8   Pohjola Jari            ( 1  ) - Kumpulainen Lauri        ( 0.5)  22-  8   0-1
  9   Pirttimäki Mika         ( 0.5) - Joutsijärvi Kalervo      ( 0.5)  18- 15   ½-½
 10   Purola Hannu            ( 0.5) - Kemppinen Antti          ( 0.5)   7- 12   0-1
 11   Mäkinen Pekka           ( 0  ) - Häkkinen Tauno           ( 0.5)  21- 17   ½-½ 
 12   Kumpumäki Santeri       ( 0  ) - Järvinen Jari            ( 0  )  23- 10   1-0 

2. krs

Pairing of round 2 of Päämajaturnaus A-ryhmä
Table White                        - Black                                     Results
------------------------------------------------------------------------------ round 2
  1   Hartio Ilkka               ( 1  ) - Sklyarov Dmitri         ( 1  )   8-  1   0-1   
  2   Dokutchaev Aleksander      ( 1  ) - Nazarova Anastasia      ( 1  )   2-  9   1-0
  3   Sipilä Markku              ( 1  ) - Lehtosaari Mauri        ( 1  )  10-  3   0-1 
  4   Osmolnyui Vladimir         ( 1  ) - Sergeev Aleksey B.      ( 1  )   4- 11   1-0 
  5   Piironen Petri             ( 1  ) - Chernyak Viktoria       ( 1  )  12- 5    0-1
  6   Radkov Bazhen D.           ( 1  ) - Pursiainen Erkki        ( 1  )   6- 19   1-0
  7   Pajunen Toni               ( 0  ) - Hintikka Eero           ( 0  )  18-  7   0-1
  8   Turunen Tuomo              ( 0  ) - Kohvakka Raimo          ( 0  )  13- 20   1-0
  9   Pousi Janne                ( 0  ) - Vehkalahti Veli         ( 0  )  21- 14   0-1
 10   Marttinen Jussi            ( 0  ) - Raitanen Markku         ( 0  )  15- 22   1-0 
 11   Muhonen Kari               ( 0  ) - Vättö Jouko             ( 0  )  23- 16   0-1  
 12   Vallenius Risto            ( 0  ) - Astikainen Antero       ( 0  )  17- 24   ½-½


Ranking after round 1 of Päämajaturnaus A-ryhmä
No.  PNo.  Name                       Score WP    SB     PS    rat.  TPR  W-We
-------------------------------------------------------------------------------
  1.    1  Sklyarov Dmitri             1.0   0.0   0.00   1.0  2446 2831 +0.11
        2  Dokutchaev Aleksander       1.0   0.0   0.00   1.0  2435 2820 +0.11
        3  Lehtosaari Mauri            1.0   0.0   0.00   1.0  2213 2625 +0.13
        4  Osmolmyui Vladimir          1.0   0.0   0.00   1.0  2140 2591 +0.16
        5  Chernyak Viktoria           1.0   0.0   0.00   1.0  2129 2564 +0.15
        6  Radkov Bazhen D.            1.0   0.0   0.00   1.0  2093 2530 +0.15
        8  Hartio Ilkka                1.0   0.0   0.00   1.0  2066 2520 +0.16
        9  Nazarova Anastasia          1.0   0.0   0.00   1.0  1986 2514 +0.23
       10  Sipilä Markku               1.0   0.0   0.00   1.0  1983 2512 +0.24
       11  Sergeev Aleksey B.          1.0   0.0   0.00   1.0  1974 2493 +0.22
       12  Piironen Petri              1.0   0.0   0.00   1.0  1913 2490 +0.29
       19  Pursiainen Erkki            1.0   0.0   0.00   1.0  1789 2817 +0.85
 13.    7  Hintikka Eero               0.0   1.0   0.00   0.0  2082 1054 -0.85
       13  Turunen Tuomo               0.0   1.0   0.00   0.0  1904 1519 -0.11
       14  Vehkalahti Veli             0.0   1.0   0.00   0.0  1893 1508 -0.11
       15  Marttinen Jussi             0.0   1.0   0.00   0.0  1890 1478 -0.13
       16  Vättö Jouko                 0.0   1.0   0.00   0.0  1856 1405 -0.16
       17  Vallenius Risto             0.0   1.0   0.00   0.0  1829 1394 -0.15
       18  Pajunen Toni                0.0   1.0   0.00   0.0  1795 1358 -0.15
       20  Kohvakka Raimo              0.0   1.0   0.00   0.0  1785 1331 -0.16
       21  Pousi Janne                 0.0   1.0   0.00   0.0  1779 1251 -0.23
       22  Raitanen Markku             0.0   1.0   0.00   0.0  1777 1248 -0.24
       23  Muhonen Kari                0.0   1.0   0.00   0.0  1758 1239 -0.22
       24  Astikainen Antero           0.0   1.0   0.00   0.0  1755 1178 -0.29

Pairing of round 2 of Päämajaturnaus B-ryhmä
Table White                               - Black                             Results
----------------------------------------------------------------------------- round 2
  1   Lasenkova Sofia          ( 1  ) - Pirinen Timo            ( 1  )   9-  1   ½-½
  2   Halmesvirta Anssi        ( 1  ) - Kovalainen Markus       ( 1  )   2- 11   ½-½   
  3   Zherebko Konstantin      ( 1  ) - Salmelin Aaro           ( 1  )  19-  5   ½-½  
  4   Ihonen Pentti            ( 1  ) - Pohjola Jari            ( 1  )   6- 22   1-0  
  5   Zherebko Nikolai         ( 0.5) - Turunen Anssi           ( 1  )   4- 24   1-0    
  6   Kumpulainen Lauri        ( 0.5) - Piila Urho              ( 0.5)   8-  3   0-1  
  7   Joutsijärvi Kalervo      ( 0.5) - Rytkönen Pentti         ( 0.5)  15- 16   0-1  
  8   Järvinen Jari            ( 0  ) - Heinonen Toivo          ( 0.5)  10- 20   0-1   
  9   Häkkinen Tauno           ( 0  ) - Purola Hannu            ( 0  )  17-  7   ½-½ 
 10   Kemppinen Antti          ( 0  ) - Pirttimäki Mika         ( 0  )  12- 18   ½-½  
 11   Havukainen Leo           ( 0  ) - Mäkinen Pekka           ( 0  )  13- 21        
 12   Kumpumäki Santeri        ( 0  ) - Larina Nina             ( 0  )  23- 14   0-1

Ranking after round 1 of Päämajaturnaus B-ryhmä
No.  PNo.  Name                       Score WP    SB     PS    rat.  TPR  W-We
-------------------------------------------------------------------------------
  1.    1  Pirinen Timo                1.0   0.0   0.00   1.0  1737 2273 +0.24
        2  Halmesvirta Anssi           1.0   0.0   0.00   1.0  1712 2255 +0.25
        5  Salmelin Aaro               1.0   0.0   0.00   1.0  1667 2233 +0.28
        6  Ihonen Pentti               1.0   0.0   0.00   1.0  1653 2185 +0.24
        9  Lasenkova Sofia             1.0   0.0   0.00   1.0  1593 2097 +0.21
       11  Kovalainen Markus           1.0   0.0   0.00   1.0  1583 2081 +0.20
       19  Zherebko Konstantin         1.0   0.0   0.00   1.0  1428 2384 +0.78
       22  Pohjola Jari                1.0   0.0   0.00   1.0  1361 2326 +0.79
       24  Turunen Anssi               1.0   0.0   0.00   1.0  1330 2301 +0.80
 10.    3  Piila Urho                  0.5   0.5   0.25   0.5  1712 1512 -0.26
        4  Zherebko Nikolai            0.5   0.5   0.25   0.5  1709 1499 -0.27
        8  Kumpulainen Lauri           0.5   0.5   0.25   0.5  1633 1370 -0.32
       15  Joutsijärvi Kalervo         0.5   0.5   0.25   0.5  1512 1712 +0.26
       16  Rytkönen Pentti             0.5   0.5   0.25   0.5  1499 1709 +0.27
       20  Heinonen Toivo              0.5   0.5   0.25   0.5  1370 1633 +0.32
 16.    7  Purola Hannu                0.0   1.0   0.00   0.0  1649  693 -0.78
       10  Järvinen Jari               0.0   1.0   0.00   0.0  1591  626 -0.79
       12  Kemppinen Antti             0.0   1.0   0.00   0.0  1566  595 -0.80
       13  Havukainen Leo              0.0   1.0   0.00   0.0  1538 1002 -0.24
       14  Larina Nina                 0.0   1.0   0.00   0.0  1520  977 -0.25
       17  Häkkinen Tauno              0.0   1.0   0.00   0.0  1498  932 -0.28
       18  Pirttimäki Mika             0.0   1.0   0.00   0.0  1450  918 -0.24
       21  Mäkinen Pekka               0.0   1.0   0.00   0.0  1362  858 -0.21
       23  Kumpumäki Santeri           0.0   1.0   0.00   0.0  1346  848 -0.20

Päämajaturnaus on käynnistynyt!

Ranking before initial round of Päämajaturnaus A-ryhmä
No.  PNo.  Name                       Score WP    SB     PS    rat.  TPR  W-We
-------------------------------------------------------------------------------
  1.    1  Sklyarov Dmitri             0.0   0.0   0.00   0.0  2446  -   +0.00
        2  Dokutchaev Aleksander       0.0   0.0   0.00   0.0  2435  -   +0.00
        3  Lehtosaari Mauri            0.0   0.0   0.00   0.0  2213  -   +0.00
        4  Osmolmyui Vladimir          0.0   0.0   0.00   0.0  2140  -   +0.00
        5  Chernyak Viktoria           0.0   0.0   0.00   0.0  2129  -   +0.00
        6  Radkov Bazhen D.            0.0   0.0   0.00   0.0  2093  -   +0.00
        7  Hintikka Eero               0.0   0.0   0.00   0.0  2082  -   +0.00
        8  Hartio Ilkka                0.0   0.0   0.00   0.0  2066  -   +0.00
        9  Nazarova Anastasia          0.0   0.0   0.00   0.0  1986  -   +0.00
       10  Sipilä Markku               0.0   0.0   0.00   0.0  1983  -   +0.00
       11  Sergeev Aleksey B.          0.0   0.0   0.00   0.0  1974  -   +0.00
       12  Piironen Petri              0.0   0.0   0.00   0.0  1913  -   +0.00
       13  Turunen Tuomo               0.0   0.0   0.00   0.0  1904  -   +0.00
       14  Vehkalahti Veli             0.0   0.0   0.00   0.0  1893  -   +0.00
       15  Marttinen Jussi             0.0   0.0   0.00   0.0  1890  -   +0.00
       16  Vättö Jouko                 0.0   0.0   0.00   0.0  1856  -   +0.00
       17  Vallenius Risto             0.0   0.0   0.00   0.0  1829  -   +0.00
       18  Pajunen Toni                0.0   0.0   0.00   0.0  1795  -   +0.00
       19  Pursiainen Erkki            0.0   0.0   0.00   0.0  1789  -   +0.00
       20  Kohvakka Raimo              0.0   0.0   0.00   0.0  1785  -   +0.00
       21  Pousi Janne                 0.0   0.0   0.00   0.0  1779  -   +0.00
       22  Raitanen Markku             0.0   0.0   0.00   0.0  1777  -   +0.00
       23  Muhonen Kari                0.0   0.0   0.00   0.0  1758  -   +0.00
       24  Astikainen Antero           0.0   0.0   0.00   0.0  1755  -   +0.00

Ranking before initial round of Päämajaturnaus B-ryhmä
No.  PNo.  Name                       Score WP    SB     PS    rat.  TPR  W-We
-------------------------------------------------------------------------------
  1.    1  Pirinen Timo                0.0   0.0   0.00   0.0  1737  -   +0.00
        2  Halmesvirta Anssi           0.0   0.0   0.00   0.0  1712  -   +0.00
        3  Piila Urho                  0.0   0.0   0.00   0.0  1712  -   +0.00
        4  Zherebko Nikolai            0.0   0.0   0.00   0.0  1709  -   +0.00
        5  Salmelin Aaro               0.0   0.0   0.00   0.0  1667  -   +0.00
        6  Ihonen Pentti               0.0   0.0   0.00   0.0  1653  -   +0.00
        7  Purola Hannu                0.0   0.0   0.00   0.0  1649  -   +0.00
        8  Kumpulainen Lauri           0.0   0.0   0.00   0.0  1633  -   +0.00
        9  Lasenkova Sofia             0.0   0.0   0.00   0.0  1593  -   +0.00
       10  Järvinen Jari               0.0   0.0   0.00   0.0  1591  -   +0.00
       11  Kovalainen Markus           0.0   0.0   0.00   0.0  1583  -   +0.00
       12  Kemppinen Antti             0.0   0.0   0.00   0.0  1566  -   +0.00
       13  Havukainen Leo              0.0   0.0   0.00   0.0  1538  -   +0.00
       14  Larina Nina                 0.0   0.0   0.00   0.0  1520  -   +0.00
       15  Joutsijärvi Kalervo         0.0   0.0   0.00   0.0  1512  -   +0.00
       16  Rytkönen Pentti             0.0   0.0   0.00   0.0  1499  -   +0.00
       17  Häkkinen Tauno              0.0   0.0   0.00   0.0  1498  -   +0.00
       18  Pirttimäki Mika             0.0   0.0   0.00   0.0  1450  -   +0.00
       19  Zherebko Konstantin         0.0   0.0   0.00   0.0  1428  -   +0.00
       20  Heinonen Toivo              0.0   0.0   0.00   0.0  1370  -   +0.00
       21  Mäkinen Pekka               0.0   0.0   0.00   0.0  1362  -   +0.00
       22  Pohjola Jari                0.0   0.0   0.00   0.0  1361  -   +0.00
       23  Kumpumäki Santeri           0.0   0.0   0.00   0.0  1346  -   +0.00
       24  Turunen Anssi               0.0   0.0   0.00   0.0  1330  -   +0.00

Pairing of round 1 of Päämajaturnaus A-ryhmä
Table White                           - Black                           Results
----------------------------------------------------------------------- round 1
  1   Sklyarov Dmitri          ( 0  ) - Turunen Tuomo            ( 0  )    1-0   
  2   Vehkalahti Veli          ( 0  ) - Dokutchaev Aleksander    ( 0  )    0-1
  3   Lehtosaari Mauri         ( 0  ) - Marttinen Jussi          ( 0  )    1-0
  4   Vättö Jouko              ( 0  ) - Osmolmyui Vladimir       ( 0  )    0-1   
  5   Chernyak Viktoria        ( 0  ) - Vallenius Risto          ( 0  )    1-0
  6   Pajunen Toni             ( 0  ) - Radkov Bazhen D.         ( 0  )    0-1
  7   Hintikka Eero            ( 0  ) - Pursiainen Erkki         ( 0  )    0-1
  8   Kohvakka Raimo           ( 0  ) - Hartio Ilkka             ( 0  )    0-1  
  9   Nazarova Anastasia       ( 0  ) - Pousi Janne              ( 0  )    1-0
 10   Raitanen Markku          ( 0  ) - Sipilä Markku            ( 0  )    0-1
 11   Sergeev Aleksey B.       ( 0  ) - Muhonen Kari             ( 0  )    1-0
 12   Astikainen Antero        ( 0  ) - Piironen Petri           ( 0  )    0-1

Pairing of round 1 of Päämajaturnaus B-ryhmä
Table White                           - Black                            Results
------------------------------------------------------------------------ round 1
  1   Pirinen Timo             ( 0  ) - Havukainen Leo           ( 0  )    1-0 
  2   Larina Nina              ( 0  ) - Halmesvirta Anssi        ( 0  )    0-1
  3   Piila Urho               ( 0  ) - Joutsijärvi Kalervo      ( 0  )    ½-½
  4   Rytkönen Pentti          ( 0  ) - Zherebko Nikolai         ( 0  )    ½-½
  5   Salmelin Aaro            ( 0  ) - Häkkinen Tauno           ( 0  )    1-0
  6   Pirttimäki Mika          ( 0  ) - Ihonen Pentti            ( 0  )    0-1
  7   Purola Hannu             ( 0  ) - Zherebko Konstantin      ( 0  )    0-1
  8   Heinonen Toivo           ( 0  ) - Kumpulainen Lauri        ( 0  )    ½-½
  9   Lasenkova Sofia          ( 0  ) - Mäkinen Pekka            ( 0  )    1-0
 10   Pohjola Jari             ( 0  ) - Järvinen Jari            ( 0  )    1-0
 11   Kovalainen Markus        ( 0  ) - Kumpumäki Santeri        ( 0  )    1-0
 12   Turunen Anssi            ( 0  ) - Kemppinen Antti          ( 0  )    1-0

6. huhtikuuta 2015

Mikkelin Shakkikerho järjestää perinteisen selokelpoisen Päämajaturnauksen lauantaina ja sunnuntaina 11.- 12.4.2015 Mikkelin Lyseolla, Porrassalmenkatu 30.

Aikataulu:
lauantaina 11.4
• 8.30–9.30 jälki-ilmoittautumiset ja osanottajien varmistus
• 1.kierros 10.00
• 2.kierros 14.00
• 3.kierros 17.30
sunnuntaina 12.4
• 4.kierros 9.00
• 5.kierros 13.00
• Palkintojenjako heti 5. kierroksen päätyttyä

Peliaika: 60min + 30sek/siirto
Palkinnot: Palkintosummat määräytyvät pelaajien lukumäärän perusteella. Alle 32 pelaajaa  pelataan yhdessä (A) ryhmässä. 33 pelaajaa tai yli; pelataan A- ja B- ryhmissä

Esimerkki 1: 32 pelaajaa
1. 250e 2. 150e 3. 100e ja paras alle 1800-seloinen pelaaja 50e

Esimerkki 2: 44 pelaajaa
A-ryhmä: 1. 250e 2. 150e 3. 100e
B-ryhmä: 1. 120e 2. 70e 3. 50e

Osallistumismaksut: 30 euroa, nuoret (alle 20-vuotiaat) 15 euroa. Jälki-ilmoittautumislisä 10euroa.
Mikkelin Shakkikerhon pankkitili: Danske Bank FI74 8000 1571 3116 47. Maksut on suoritettava 9.4 mennessä tai osanoton varmistuksen yhteydessä.
Ilmoittautuneet pelaajat:
11.4.2015 mennessä ilmoittautuneet pelaajat:

KvM Sklyarov Dmitri (2446) JyS
Dokutchaev Aleksander (2435) JyS L
Lehtosaari Mauri (2213) KymS L
FM Osmolnyui Vladimir (2140)
NFM Viktoria Chernyak (2129) J MikkSK L
Radkov Bazhen D. (2095) J KymS L
M Hintikka Eero (2082) JyS L
Hartio Ilkka (2066) JyS L
Mynttinen Henri (2052) MikkSK L
Nazarova Anastasia (1986) J ESK L
Sipilä Markku (1983) LahS L
Aleksey B Sergeev (1974)
Piironen Petri (1913) SavSK L
Turunen Tuomo (1904) JoeSK L
Vehkalahti Veli (1893) LahS L
Karstu Timo (1891) MikkSK
Marttinen Jussi (1890) MikkSK L
Vättö Jouko (1856) JyS L
Vallenius Risto (1829) MikkSK L
Pajunen Toni (1795) J JyS L
Pursiainen Erkki (1789) Taraus L
Kohvakka Raimo (1785) LeppSisu L
Pousi Janne (1779) KymS L
Raitanen Markku (1763) JyS L
Muhonen Kari (1758) SavSK L
Astikainen Antero (1755) JoeSk L
Pirinen Timo (1737) SavSK L
Piila Urho (1712) J MikkSK L
Halmesvirta Anssi (1712) JyS L
Zherebko Nikolai (1709)
Salmelin Aaro (1655) J JyS L
Ihonen Pentti (1653) MikkSK L
Purola Hannu (1649) KoTS
Kumpulainen Lauri (1633) J MikkSK L
Karakina Natalia (1626)
Hämäläinen Eero (1595) MikkSK L Musta Hevonen (tarvittaessa)
Järvinen Jari (1591) MikkSK
Lasenkova Sofia (1593)
Kovalainen Markus (1583) KaSY L
Kemppinen Antti (1566) KymS
Havukainen Leo (1538) MikkSK L
Iarina Nina (1523)
Joutsijärvi Kalervo (1512) HartSK L
Rytkönen Pentti (1499) MikkSK L
Häkkinen Tauno (1498) KymS L
Pirttimäki Mika (1460) Jys L
Zherebko Konstantin (1428) J
Heinonen Toivo (1370) HartSK
Mäkinen Pekka (1362) HartSK L
Pohjola Jari (1361) LahS L
Kumpumäki Santeri (1301) J JyS L
Turunen Anssi (1300) SavSK L

yht. (52) kplTervetuloa pelaamaan! Tulospalvelu tulee Blogiin.

Mikkelin shakkikerhon huhtikuun pikapeliturnaus 6.4.2015

Huhtikuun pikapeliturnauksen tulokset 6.4.2015

A-ryhmä:

1. Nokka Risto             12,5  (15)
2. Karstu Timo             11,5
3. Marttinen Jussi         10,5
4. Laaksovuori Tommi   6,5
5. Rahikainen Anssi       3
6. Hämäläinen Eero        1

B-ryhmä:

1. Ihonen Pentti             10 (12)
2. Marttinen Ossi           8
3. Hirvonen Timo          6,5
4. Heinonen Matti          6
5. Saloheimo Hannu      4 (keskinäinen vertailu)
6. Rytkönen Pentti         4 (     -  "  -    )
7. Lindroos Olavi           3,5

Maanantaina 13.4. pelataan noepan shakin vajaakierroskilpailu (15+15 min, 6k.)


1. huhtikuuta 2015

Mikkeli kuudenneksi SM-kisoissa

 
MikkSK (vasemmalla) murskaa turnauksen jumboksi jääneen LeppSisun

 Jussi Hämäläinen, Länsi-Savo blogi:
 

Mikkeli kuudenneksi - Tuononen voitti Sipilän

Mikkelin Shakkikerhon joukkue on sijoittunut kuudenneksi joukkueiden nopean shakin SM-kilpailussa. Mestaruuden vei tamperelainen Tammer-Shakki.

Mikkelin joukkue koostui väkevistä pelimiehistä, mutta kilpailun kovatasoisuus ei jättänyt mikkeliläisille saumaa mitalitaistoa ajatellen. Kerho aloitti turnauksen vahvasti voittaen viidestä ensimmäisestä ottelustaan kolme; etenkin voitto Matinkylän Shakkikerhon ykkösjoukkueesta oli makeaa mannaa. Tämän jälkeen tahti hyytyi, ja lopuista yhdeksästä ottelusta tuli tilille vain kaksi otteluvoittoa. Tällä tavoin MikkSK päätyi 11 joukkuepisteeseen, ja sijoittui kuudenneksi. Ero sekä eteenpäin että taaksepäin venähti suureksi; seitsemmänneksi sijoittunut I-HSK keräsi vaivaiset 4 joukkuepistettä, kun taas viidenneksi sijoittunut MatSK saalisti 15 joukkuepistettä.

Kerhon tykistöpataljoonan pelisuoritukset eivät olleet kummoisia, joskin muutamia välähdyksiä nähtiin. Ykköspöydällä Janne Tuononen pelasi kaiken kaikkiaan keskinkertaisesti, mutta näpäytti voitolla mm. Suomen ykköspelaajiin kuuluvaa Vilka Sipilää. Kakkospöydällä Pasi Korhonen pelasi takuuvarmalla tasollaan, saavuttaen kohtuulliset 6/13 pistettä. Jari Ihonen ja Aki Korhonen eivät olleet kumpikaan mainittavassa pelivireessä; molemmat keräsivät noin kolmanneksen maksimipisteistä. Vitospöydän shakkimoottori Jussi Marttinen pelasi heikon turnauksen; pisteitä vain 3,5/13. Marttisen yhteistulos ei kerro kaikkea; katastrofaalista lauantaita (0/6 pistettä) seurasi paluu rutiinitasolle (3,5/7 p) sunnuntaina. Kutospöydällä Jussi Hämäläinen osoitti, että jonninjoutavan tuloksen voi saavuttaa pöytänumerosta riippumatta; 7,5/14 pistettä on typerryttävän mitäänsanomaton suoritus.

Kasipöydällä nähtiin kenties koko joukkueen parasta pelaamista, kun Timo Hytönen niputti vastuksia mattiin kerta toisensa jälkeen. Etenkin lauantaina meno oli vertahyytävän tehokasta, 5.5/7 pistettä. Loppupisteet Hytöselle 9,5/14 pistettä.

----------------------------------------------------------------

Tasapelisääntö saa jatkoa - kansainvälinen sääntöuudistus kieltää matin tekemisen ennen 40. siirtoa

Maailman shakkijärjestön FIDE:n eilisessä kokouksessa hyväksymä uusi sääntö on kerännyt ylistystä Suomen shakkipiireissä. FIDE:n ratifioima sääntö kieltää matin tekemisen ennen neljättäkymmenettä pelisiirtoa. Uusi sääntö on looginen jatko muutama vuosi sitten voimaantulleelle säännölle, joka kieltää tasapelistä sopimisen ennen 40. siirron rajaa.

Sääntöuudistuksella pyritään lisäämään shakin yleisöystävällisyyttä ennenkaikkea amatööritasolla; puolestapuhujat muistuttavat, että kahden amatöörin välinen peli päättyy mitä todennäköisimmin jomman kumman käsittämättömän tökeröön avausvirheeseen ja sitä seuraavaan nopeaan mattiin. Uudistuksen puolestapuhujien mukaan nykytilanne myös syrjii pelaajia, jotka eivät ideologisista syistä halua linnoittautua avausvaiheen päätteeksi.

Uudistus on otettu maailmalla vastaan hurmion saattelemana, ja kriittisiä äänensävyjä on kuultu vain harvakseltaan. Suurin huoli tuntuu kohdistuvan pikapeleihin, joihin on säännön myötä tulossa pöytäkirjapakko. Innovatiivisempaa lähestymistapaa edustaa FIDE:n kehitteillä oleva uusi shakkikello, joka neljännenkymmenennen painalluksen jälkeen ilmoittaa välkkyvällä laservalolla matitusoikeuden alkamisesta.
Uudistuksen uskotaan mullistavan avausteorian; esimerkiksi sisilialaisen avauksen pääjatkoksi on muodostumassa mustan kuninkaan määrätietoinen marssi kohti valkean peräriviä. Valkealle ei ole vielä löytynyt toimivaa puolustusta, ja sisilialainen avaus onkin julistettu mustan voitoksi.

Mikkelin Shakkikerho on ilmoittanut ottavansa uuden säännön käyttöön jo ensi maanantain pikashakkiturnauksessa. Pelaajia muistutetaan varautumaan tavanomaista myöhäisempään turnauksen loppumisajankohtaan; etenkin B-ryhmässä pelien keston arvioidaan viisinkertaistuvan sääntöuudistuksen myötä.

MikkSK, vajaakierrosturnaus 30.3.2015 tulokset

5 kierrosta, 20+20min. Lopputulokset:
Ranking after round 5 of vajaakierros 30.03.2015
No.  PNo. Name                    Score WP    SB     PS    rat.  
-----------------------------------------------------------------
 1.    2  Karstu Timo              4.0  16.0  12.50  12.0  1933  
 2.    4  Laaksovuori Tommi        3.5  13.5   8.50  13.0  1848  
       5  Penttinen Reino          3.5  12.5   7.00  10.0  1823  
 4.    3  Rahikainen Anssi         3.0  14.5   7.00  10.0  1872 
       7  Marttinen Ossi           3.0  12.0   5.00   8.0  1580 
       1  Marttinen Jussi          3.0  10.5   4.50   7.0  2024  
 7.    6  Havukainen Leo           2.0  12.5   3.00   6.0  1618 
       8  Rytkönen Pentti          2.0  10.5   1.00   6.0  1575 
 9.   10  Saloheimo Hannu          1.0  11.5   0.00   3.0  1254 
10.    9  Lindroos Olavi           0.0  11.5   0.00   0.0  1431